301 00 Plzeň
Demografické indikátory (pohlaví, věk) a % podíly
Základní soubor je tvořen 900 dotazníky a v něm jsou obsaženy všechny zkoumané skupiny. Jinými slovy, tento soubor reprezentuje, jak je zkoumaná problematika rozprostřena v populaci, to je mezi obyvateli města Plzeň. K jednotlivým částem (senioři, rodiny s malými dětmi, děti a mladiství, zdravotně postižení, osoby ohrožené vyloučením, cizinci, pomáhající seniorům, pomáhající hendikepovaným) jsme v druhém kroku přidali respondenty z do výběru (+300 dotazníků).
Graf č.7 (soa1) Věk respondenta
Pozn.: Kategorizováno po pěti letech (N = 898,1)
V základním vzorku (900 respondentů) tvořili ženy 52,7 % a muži 47,3 %. Věková struktura odpovídajících pokrývá interval od 18 let do 95 let, s tím, že významný podíl (31,6 %) tvoří pro výsledky a predikci důležitou skupinu označovanou jako sendvičová generace. Následující část přibližuje, jak jsou zkoumané skupiny procentuálně zastoupeny v základním vzorku.
Graf č.8 (sse1) Pobírání důchodu
Pozn.: Odpověď na otázku: Jste již v penzi? (N = 900)
Vidíme, že v základním vzorku se nacházelo 36,4 % dotázaných, kteří pobírají nějaký typ důchodu a 25,7 % bylo starší 65 let. Druhou zkoumanou skupinou byli jedinci se zdravotním postižením (TP, ZTP, ZTP-P). Cílem bylo ověřit jejich podíl v populaci a sledovat, zda se jejich hendikep zhoršuje či nezhoršuje a stejně jako v případě i dalších skupin, jak využívají a jsou spokojeni se službami garantovanými OSS. V základním vzorku se jich, s ohledem na stanovenou operacionalizaci, vyskytovala 3 % osob, což dokládá Graf č. 10. Vedle toho Graf č. 11 naznačuje, že 4,9 % domácností se stará o někoho se zdravotním postižením.
Dalšími skupinami, kterým byla věnována pozornost, byly rodina, cizinci, vyloučení. Připomínáme, že kategorie cizinec byla operacionalizována na základě občanství. Pro zařazení do kategorie rodina bylo v případě odpovědi respondenta nezbytné, aby měl dítě do 18 let pobývající v Plzni. A aby se respondent, respektive domácnost, zařadil do kategorie vyloučený, bylo nezbytné, aby taková domácnost nepřesáhla stanovenou hranici příjmu, který je dán hranicí minimálního čistého příjmu. To znamená, například, pokud žil respondent v domácnosti sám, pak jeho příjem nesměl přesáhnout 10 tis. Kč. V případě, že se jednalo o matku samoživitelku s dvěma malými dětmi do 13 let, pak její příjem nesměl přesáhnout 16 tis. Kč čistého, aby byla zařazena do kategorie vyloučený (vzorec výpočtu X= 5000Kč – vždy pro každou domácnost + 3000Kč za dítě do 13 let nebo 5000 Kč za jakoukoli osobu nad 13 let žijící v dané domácnosti).
Graf č. 14 (ssv4) Vyloučení
Pozn.: 6,1 respondentů neví. 2,3 odmítli odpovědět. (N = 891,5)
Graf č. 13 (smr5) Rodina
Pozn.: 628,9 respondentů nemá dítě ve věku do 18 let v Plzni. 1,3 neví. (N = 271,1)
Z Grafu č. 12 vyplývá, že cizinci v základním vzorku tvoří 3 %, respondenti spadající do kategorie rodina (Graf č. 13) na základě stanovené operacionalizace pak tvoří 30 % všech dotazovaných a do kategorie vyloučení patří 7,5 % osob (Graf č. 14).